امام زاده ها


آستان مقدس حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع)


شهرستان طبس به خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه اش، در بر دارنده حوادث بزرگی در تاریخ اسلام بوده است و از طرفی نخستین شهر خراسان بود که با آغوش باز از سربازان اسلام استقبال کرد به همین دلیل طبس یکی از پناهگاههای امامزادگان محسوب می شود.

از اینروست که طبس گلشنی است به گل ولایت آراسته و مزین به وجود بارگاه حضرت حسین بن موسی الکاظم، برادر بزرگوار امام رضا (ع).

بارگاه منور این امامزاده واجب التعظیم از این روی میقات الرضا (ع) نام گرفته است زیرا اولین منزلگاه و دروازه ورود به مشهد الرضا (ع) و حرم شریف رضوی است.

در همین دیار است که گنبد فیروزه ای، گلدسته های زیبا، سقاخانه های با صفا و صحن و سرای دلگشای حضرت، رهگذران را به سوی خویش فرا می‌ خواند و لبیک گویان به سوی مشهد الرضا (ع) رهسپار می شوند.

این امامزاده از جمله امامزادگانى است که مورخان ایشان را از فرزندان بلافصل امام کاظم (ع) دانسته ‌‌اند که بر همین اساس ایشان برادر هشتمین پیشوای شیعیان جهان هستند.

امامزاده حسین ‌بن موسی‌الکاظم (ع) همه ساله مطاف ده‌ ها هزار زائر و میهمان امام هشتم (ع) است.

ظاهرا حسین از آخرین فرزندان موسی‌بن جعفر (ع) بوده که دوران کودکی و نوجوانی وی مصادف با حکومت هارون‌ الرشید و تاخت و تازهای او و اعمال جنایاتی سنگین نسبت به خاندان پیامبر (ص) بوده است.

 

در آن زمان که فرزندان علی (ع) و شیعیان، سخت تحت تعقیب عمال عباسی بودند، حسین ‌بن موسی که نوجوانی بیش نبود نیز از ظلم و ستم خلفا در امان نبود و همراه دیگر فرزندان موسی ‌بن جعفر (ع) مدتها متواری بوده و در خفا به سر برده است تا آنکه در سرزمین طبس به دست عمال عباسی به درجه رفیع شهادت نائل می ‌شود.

بر اساس برخی اسناد بنای اولیه این بارگاه در قرن پنجم احداث و بعدها در قرن سیزدهم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

در زلزله سال ۱۳۵۷ به کلی ویران شد، اما با همت آستان قدس رضوی بقعه مرکزی و رواق ‌های گرداگرد آن بازسازی شد و اکنون بنایی کاملا مطلوب و درخور شان این امامزاده و در راستای رفاه حال زائران با به کارگیری طرحی جامع احداث شده است.

اما در میقات الرضا (ع) تسهیلاتی فراهم شده تا مسافران گرد خستگی در چشمه صفای این امامزاده از تن بشویند و برای دیدار محبوب و حضور در مشهد مقدس آماده شوند.

این امامزاده منزلگاهی برای مسافرانی است که از شهرهای جنوبی و شرقی به مشهد سفر می کنند.

در اطراف صحن و سرای این امامزاده ۱۵۰ اتاق مفروش و با امکانات اولیه تجهیز شده و در خدمت زائران است.

۱۲ مهمانپذیر ویژه مجهز به اتاقهای خواب، آشپزخانه، سرویسهای بهداشتی و … در سر درب شش مدخل ورودی به آستانه امامزاده به شکل زیبایی برای اقامت زائران ساختمان سازی شده است.

همچنین دو باب آشپزخانه با تجهیزات کامل آشپزی به طور شبانه روزی دایر و به صورت رایگان در خدمت زائران است.

فروشگاه تعاونی، فروشگاه و نمایشگاه محصولات فرهنگی، پارک بازی کودکان،‌ پارکینگ، فرهنگسرا، پاسگاه، دارالشفاء، سقاخانه و … همه و همه از امکاناتی است که برای مسافران در این مجموعه عظیم در نظر گرفته شده است.

 

در جوار این امامزاده، مجموعه زیبای باغ رضوان نیز چشم اندازی قابل تحسین در نورپردازی، ایجاد فضای سبز، پارک بازی، سکوهای اقامتی واحدهای تجاری و خدماتی در ضلع جنوب غربی آستانه مبارک در خدمت رفاه زائران است.

میقات الرضا (ع) سرزمین مقدسی است که سالانه پذیرای بیش از سه میلیون زائر خسته از راه بوده و مشتاقان را به سوی خود فرا می خواند.

این امامزاده طبس را به نگین کویر ایران تبدیل کرده است.

منبع : دانشنامه طبس

 

 

امام زاده حسین (ع) زرگ

این امامزاده  در ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی طبس و در مسیر طبس به دیهوک  و در ۳ کیلومتری روستای اصفهک قرارداد دارد

 

چشمه ی آب آن در اثر زلزله ی۱۳۵۷طبس کاملا خشک وروستا خالی از سکنه شده لیکن باهمت خیرین بنای عظیم و شکیلی دوباره ایجادشده و روز به روز بر خیل عاشقان وزوار دلسوخته ی این امامزاده افزوده می گردد…

امکانات فعلی حرم مطهر:برق شبکه ی سراری-آب آشامیدنی لوله کشی-۱۰زایر سرا-تلفن- سالن چند منظوره-ظروف کامل آشپزی-حمام وفروشگاه…..

……………امام زاده زرگ سکوت و آرامش ، آب وهوای کوهستانی و خنک و جذابیت خاص روستای زرگ و از طرفی معنویت امامزاده این روستا همه و همه به نحوی است که هر مسافر و میهمانی را به خود جذب می نماید. این روستا قبل از زلزله مهیب و ویرانگر سال ۱۳۵۷ طبس، جزء زیباترین روستاهای شهرستان بود که در اثر زلزله، روستا ویران و تعدادی از ساکنان آن از بین رفته و مابقی ، به دیگر نقاط مهاجرت اجباری کردند.

وهمه روزه مخصوصا در روزهای تعطیل ده ها نفر از زائران عاشق و دلسوخته به پابوسی این امامزاده می شتابند.

 

به مناسبت های مختلف گروه ها، خانواده ها و هیئت های زیادی برای زیارت و گذراندن اوقات به این جا می آیند و نذر خود را ادا کرده و دیگ های حلیم در اینجا بر پا می کنند……….

وب سایت امامزاده زرگ: http://zerg.blogfa.com

 

 

مزار محمد جعفر طیار – ازمیغان

درنزدیکی  روستای گردشگری ازمیغان  است.در بلندای کوهستانی است که از آنجا روستای ازمیغان در دامنه آن سوی دره دیده می شود. بنای مزار بسیار نزدیک به کوه ساخته شده است

 

قدمت : قدمت مزار اصلی و اولیه در اول ورود اسلام به ایران بوده است. سال ۳۰ ه. ق . اما این بنا در طول تاریخ بارها از بین رفته و بازسازی شده. از جمله زلزله سال ۵۷ طبس که آن را به کلی خراب کرد و اکنون  بنای تازه ای بر روی مزار ساخته شده است.

 

طبق تحقیق آقای دکتر دانش دوست در جلد دوم کتاب طبس شهری که بود در یک نسخه خطی به نام مزارات قهستان که مولف آن یکی از اولاد و یا پیروان ابن حسام می باشد (ابن حسام خود در سال ۸۷۵ ه.ق در گذشته است) شرحی بر مزار ازمیغان نوشته و آورده است که در اینجا محمد جعفر طیار آرام گرفته و تاریخ درگذشت وی را سال فتح خراسان بدست مسلمانان می داند . پس می توان استنتاج نمود که محمد جعفر طیار در سالهای ۳۰-۲۹ ه.ق درگذشته است.

این بنا در چند مقطع تاریخی بازسازی کلی شده است و در مواقعی مورد بازپیرایی قرار

می گرفته است. ظاهرا آخرین آنها قبل از زلزله در سال ۱۳۴۲ ه.ق بوده و این بنا در زلزله سال ۵۷ بکلی ویران شده و پس از زلزله مجددا بنایی بر روی مزار ساخته شد.

مردم اعتقاد قلبی خاصی به این مزار دارند و برای زیارت و ادای نذر به این مکان می آیند. از صحن این مزار چشمنداز زیبایی از روستای ازمیغان را شاهدیم.

فاصله از طبس : ۴۵ کیلومتر

آدرس : کیلومتر جاده طبس به بشرویه – جاده روستای ازمیغان

منبع : تبیان

 

اطلاعات بیشتر:

ابتدا ازطبس به سمت جاده بشرویه بروید در ۲۵کیلومتری بعد از طبس تابلوی ازمیغان را خواهید دید که در سمت راست جاده نصب شده است در حدود ۱۵کیلومتر دیگر شمابه روستای ازمیغان خواهید رسید قبل از رسیدن به خانه های ازمیغان در سمت راست جاده مزارع برنج را خواهید دید در بین این مزارع یا درکنار آن درختان خرما به راحتی قابل مشاهده هستنداین مزارع رادر اکثر جاههای روستا می بینید چیزی که دراینجا جالب است مزارع  برنج در کنار درختان خرما است این مسئله در مکانهای دیگر کشور دیده نشده است که خود یکی از جذابیت های روستای ازمیغان است.

در سمت چپ جاده اصلی که به ازمیغان رسیده اید راه خاکی وجود دارد در ابتدای آن به تابلوی مزار برمی خوریداین راه مارا به بقعه متبرک سید محمد ابن جعفر طیار می رساند این مکان یکی از محلهای زیارتی طبس وروستای ازمیغان است کسانی که به ازمیغان می آیند حتما سری به این مکان می زنند غیر از زیارت این مزار محل مناسبی نیز برای نماز خواندن است آب جوش وآشپزخانه محیااست دارای دو سالن بزرگ مخصوص خانمهاوآقایان است که در مناسبت های مختلف از آن استفاده می کنند خانواده هایی که به صورت گروهی به ابن مکان می ایند می تواننددر یکی از این سالن ها به صورت دسته جمعی ودر کنار هم بنشینند وسفره های خود را دراین مکانها پهن کنند

درمجموعه این مزار شهدای ازمیغان که ۴شهید هستند دفن شده اند.

منبع : دانشنامه طبس

 

امام زاده زید بن علی – دیهوک

این مزار مربوط به امام زاده زید بن علی از نواده های امام زین العابدین (ع) می باشد. روستای امام زاده علی که به شاهزاده علی نیزمعروف است دارای آب و هوای معتدلی بوده و این به خاطر قرار گرفتن آن در دامنه های شمالی رشته کوه شتری می باشد.

 

در شهریور ماه مردمان زیادی از اطراف به اینجا می آیند و به زیارت برگزاری آئین عزاداری می پردازند.چادرهایی بر پا کرده ، نذر و قربانی می کنند.

فاصله از طبس : ۱۲۰ کیلومتر

آدرس : جاده طبس – دیهوک – بشرویه

منبع : دانشنامه طبس

 

 

روستای فشاه و بقعه متبرک امامزاده سید حسین ابن جعفر(ع)

از طبس به سمت جاده مشهد حرکت کنید بعد از گذشت 5کیلومتر در نزدیکیهای فرودگاه طبس تابلو روستای فشاه را در سمت راست خود خواهید دید سپس جاده خاکی را 8کیلومتر بروید تا به امامزاده و روستای فشاه برسید قبل از رسیدن به این روستا جاده به دو سمت تقسیم می شود که هر دو راه به روستای فشاه می رسد با این تفاوت که راه سمت راست فشاه پایین وسمت چپ فشاه بالا همان روستایی است که مد نظر ما است پس مسیر تابلو را در سمت چپ طی کنید تا به روستا برسید.

مسیر از درختان خرماپر شده است در سایه همین درختان  شما می توانید اطراق کرده و یک روز کامل را در روستا به زیارت تفریح واستراحت بپردازید بعد از گذشت از بین درختان نخل شما به امامزاده سید حسین ابن جعفر(ع) می رسید قبل از هر کاری بهتر است محل مناسبی را برای خود پیدا کنید پیشنهاد من به شما دو راه است اگر زودتر از دیگران به محل رسیدید جنب این امامزاده ایوانهایی برای نشستن ساخته شده است این ایوانها شما را در تابستان از گزند گرما ونور خورشید دور می کند ودر زمستان از بارش باران شما رامصون می دارد.

بعد از این محل در دل طبیعت وهمان طور که قبلا نوشته شد زیر درختان خرما جای مناسب دیگری است بعد از این کار می توانید وضو بگیرید و به زیارت امامزاده روستای فشاه بروید جنب این امامزاده محلی برای شستن ظرف یا وضو در نظر گرفته شده است یک آب سردکن اب سرد مورد نیاز زواران را تهیه می کند

آب این روستا از دو منبع تهیه می شود آب قناتی که بعداز گذشتن از دل کوه به این روستا می رسد ودر استخر بزرگی انبار می شود این استخر بزرگ توسط نرده های بلندی محافظت می شود تا کسی داخل آن نیفتد هرگز اسرار نکنید تا در آن آب تنی کنید طبق اطلاعاتی که من دارم وضعیت این استخر به صورتی است که اگر کسی داخل ان شودبخاطر وضعیت ساخت ان  بیرون امدنش  مشکل خواهد بوداز این اب برای کارهای کشاورزی که در سطح روستا در جریان است وبرای سیراب کردن درختان نخل استفاده می شود

اب مصرفی جهت خوردن نیز توسط منبع  بزرگی که در منطقه بلندی از این روستااست ذخیره می شود این اب توسط ماشین های حامل اب به این منطقه اورده می شود آب هایی که در لوله ها جریان دارند اب مناسبی برای نوشیدن می باشد

قبل از زیارت امامزاده باید از چند پله بالا بروید این امامزاده در روی سکوی بزرگی ساخته شده است در داخل ساختمان ضریح مطهر این امامزاده چشم را روشن می کند ضریح به شکل چهار گوش مستطیل ساخته شده و قسمت خانمها وآقایان از هم جدا شده است در سمت راست ضریح سالن بزرگی وجود دارد که توسط خیرین در چند سال گذشته ساخته شده است

درروی این ضریح زیارت نامه این امامزاده نصب شده است امامزاده سید حسین فرزندامام جعفر صادق(ع) فرزندامام محمد باقر(ع) فرزندامام حسین(ع)فرزندامام علی (ع)  می باشد این امامزاده عموی گرامی امام هشتم ما شیعیان می باشد

امامزاده فشاه زیر نظر اداره اوقاف وامور خیریه طبس اداره می شودو توسط زوجی که ساکن این روستا هستند نگهداری می شود فرزندان این دو خادم در امور روستا و امامزاده به اولیای خود کمک میکنند کسانی که خواسته ای از این امامزاده داشته اند نذرشان را دراینجا ادامیکنند کمک به ساختمان امامزاده درست کردن غذای نذری مخصوصا حلیم طبسی از ان جمله است

هرساله جمعیت زیادی از طبس وروستای اطراف روزشهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)پدر بزرگوار این امامزاده به این روستا می آیند ومراسم عزاداری با شکوهی که همراه بانذورات است برگزار می کنند

ساختمان این امامزاده در سالهای گذشته چندین بار دچار زلزله های مختلفی شده است به گفته یکی از افراد مسن که در این روستا بود در زلزله سال 57 طبس این امامزاده به کلی ویران شد سنگ قبران را از زیر اوار خارج کردنداین سنگ دچار شکستگی شده بود این سنگ اکنون در دیواره داخلی امامزاده نصب شده است سپس  ساختمان جدیدی بر روی ان ساخته شد این امامزاده چندین بار دیگرنیزدچار زلزله شد وهر بار بازسازی شددر تمام این زلزله ها هیچ گونه تلفات جانی از خود روستادر بر نداشته بودولی در یکی از این زلزله ها 4نفراز طبسی هایی که برای زیارت امده بودند در زیر آوار جان باختند

توصیه هایی برای شما خوانندگان محترم داریم اول اینکه هرگز در زیر درختان نخل آتش روشن نکنید در بیشتر جاهای این منطقه درختانی راشاهد هستیم که دچار آتش سوزی شده اندوعلت آن بخاطر شاخ وبرگهای خشکیده در ختان است که به صورت فراوان در این روستاوجود دارداز بین رفتن درختان  جاذبه گردشگری را در ان کمتر خواهد کرد.

دوم اینکه از ریختن زباله درمحدوده روستا مخصوصا در اطراف امامزاده خودداری کنید حمل یک کیسه زباله همراه خود سنگینی چندانی برای شما ندارد چراکه از سنگینی وسایل شخصی خودتان بیشتر نیست .

 

منبع : وبلاگ آوای طبس

http://maats51.blogfa.com/post-251.aspxتمامی حقوق مادی و معنوی این پایگاه برای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان طبس محفوظ است
www.TabasDesert.ir | info@TabasDesert.ir | Design: Majid Assari